Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie, ul. Spacerowa 12

„Miłość” Toni Morrison i „Amerykański derwisz” Ayad Akhtar

Tradycyjnie w godzinach popołudniowych w trzeci poniedziałek miesiąca (tj. 19.10.2020 r.) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ożarowie. Tym razem omawialiśmy dwa tytuły „Miłość” – laureatki Nagrody Nobla Toni Morrison oraz „Amerykański derwisz”- debiutancka powieść Ayad Akhtar.

„Miłość” to historia przyjaźni a także konfliktu pomiędzy dwiema przyjaciółkami Heed i Christine. W przypadku Heed jest to dość szybkie zostanie małżonką, a w przypadku Christine jest to sytuacja niemożliwa do zrozumienia, bo koleżanka z dzieciństwa bierze ślub z jej dziadkiem w wieku 11 lat, co jest dla niej szokiem. Ponadto to także opowieść Billa Coseya - pierwszego, czarnoskórego właściciela kurortu oraz hotelu w niewielkiej miejscowości Silk. Bill Cosey pokazany jest tu jako empatyczna osoba, pomagająca miejscowym ludziom choćby w znalezieniu pracy, nie wchodzący w konflikty z miejscowymi. Nasi klubowicze ocenili powieść bardzo pozytywnie chociaż zwrócili uwagę na to, że na początku czyta ją się ciężko i nie wiadomo kto kim jest. Książka  pisana jakby od tyłu – oceniła DKK–owiczka. Pomimo tego książkę warto przeczytać, a dowodem tego jest wybrany cytat pouczenie Sandlera w rozmowie z wnukiem Kobieta to ktoś ważny w naszym życiu i czasem można wygrać potrójny los: dobrą kuchnię, dobry seks i dobrą rozmowę. Większość mężczyzn musi się zadowolić jednym, uważają się za szczęściarzy, jak im się trafi drugie. Ale posłuchaj, coś ci powiem. Dobry mężczyzna to dobra rzecz, ale nie ma nic lepszego pod słońcem niż dobra, dobra kobieta. Może to być twoja matka, twoja żona, twoja dziewczyna, twoja siostra czy osoba, z którą pracujesz. Nieważne. Ale jak na nią trafisz, to jej się trzymaj. A jak trafisz na taką, która cię przeraża, to bierz nogi za pas. – według naszych klubowiczów zachęca do sięgnięcia do lektury.

Mężczyzna ma kochać swoją żonę, a żona powinna być mu posłuszna tymi słowami rozpoczęła dyskusję nasza klubowiczka mówiąc o książce „Amerykański derwisz”. Powieść poruszająca trudny temat jakim jest wiara. Bardzo dobrze napisana, językiem łatwo trafiającym do czytelnika. Czytając można dokładnie poznać wiarę muzułmaninów i sposób ich myślenia. Ponadto autor w książce bardzo dobrze zgłębia temat islamu i pokazuje jak żyją wyznawcy Allaha w Ameryce. Bardzo piękna, bardzo przejmująca, bardzo wzruszająca, bardzo pouczająca – takie są odczucia klubowiczów po lekturze. Mówiąc krótko trzeba przeczytać, naprawdę warto, polecamy!!!

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-10-23 07:41:26przez:
Opublikowano:2020-10-23 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:476

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.