Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Szokująca podróż w czasie

Po wakacyjnej przerwie wracamy do comiesięcznego rytmu spotkań naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. 30 sierpnia 2021 r. klubowiczki i klubowicze zebrali się w ożarowskiej bibliotece, aby wymienić poglądy o dwóch pozycjach książkowych: Naszej klasie oraz Złotej godzinie.

Nasza klasa, której autorem jest Tadeusz Słobodzianek (polski dramatopisarz, krytyk teatralny, reżyser), to historia dziesięciu uczniów z jednej klasy – Polaków i Żydów – opowiedziana od roku 1925, aż po czasy współczesne. Jest to pierwszy polski dramat, który został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike. Słobodzianek podejmuje w dramacie temat mordu w Jedwabnem. Przedstawia skompikowane relacje polsko – żydowskie w XX wieku, ukazuje zbiorową winę oraz historię, której nie da się osądzić ani wytłumaczyć. Bohaterami utworu są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku. Kolejne „lekcje” pozwalają nam poznać ich dramatyczne losy na przestrzeni lat. Klubowicze zastanawiali się nad sensem tytułu Nasza klasa. „Nasza klasa, czyli my stanowiący jakąś wspólnotę – która potem nieodwracalnie się rozpada. Z przyzwoitego człowieka wychodzi bestia, która w przeciągu chwili potrafi nawet zabić”. Jak powiedziała jedna z naszych klubowiczek: „czytając książkę, trzeba sobie uzmysłowić jedną rzecz, że to właśnie wszyscy ci, czy to Niemcy, czy Rosjanie, którzy tu byli na tych terenach oni nie mordowali, oni tego nie robili, oni to wszystko robili naszymi rękoma, w białych rękawiczkach. Bo wystarczy w społeczeństwie zasiać taką nienawiść do drugiego człowieka, strach. Każdy chce przeżyć i zrobi wszystko, nawet sprzeda drugiego, sąsiada, aby zachować własne życie, czy życie najbliższych”. Poruszając temat wojny i zachowań ludzkich z nią związanych, klubowiczka podsumowała: „straszne rzeczy się działy w wojnę, a człowiek też do końca nie wie jak się zachowa, jakie instynkty z niego wyjdą gdy trzeba będzie ocalić własne życie lub życie kogoś bliskiego. Czy bylibyśmy w stanie poświęcić siebie lub bliskich aby chronić drugiego człowieka? Książka choć objętościowo niewielka, bardzo poruszająca”. Jeden z klubowiczów podjął następujący temat: „czytałem książkę „My z Jedwabnego”, czytałem książkę „Sąsiedzi” Grossa i zastanawia mnie liczba ofiar. Próbowałem to analizować i czy ktoś widział taką stodołę, w której by się zmieściło 1600 osób? To naprawdę musiała być bardzo duża stodoła. Tu się pojawiły wątpliwości i później zaczęto mówić o 800 lub 600 ofiarach. Co nie zmienia faktu, że to się wydarzyło na pewno. Dyskutowałbym też o przypisywaniu winy…”. Przy podsumowaniu Naszej klasy jedna z klubowiczek odczytała cytat zostawiony na zakładce przez nieobecną na dzisiejszym spotkaniu panią: „Miłość pokazuje nas jakimi chcielibyśmy być, wojna pokazuje nam jacy jesteśmy naprawdę”.

„Nasza klasa dotyka tematów bardzo trudnych, relacji międzyludzkich, okresu wojny i po wojnie, ale druga lektura Złota godzina autorstwa Sary Donati porusza ważne tematy, tematy o których w tym momencie w dzisiejszych czasach znów mówimy i znów są aktualne, mimo, że akcja powieści toczy się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych”. W powieści występują dwie kuzynki – Anna i Sophie Savard. Osierocone w dzieciństwie, były wychowywane przez owdowiałą ciotkę Quinlan. Anna jest chirurgiem, Sophie zaś – położną. To jednak niełatwy czas dla kobiet lekarek. Jest rok 1883, Nowy Jork. Oszałamiające bogactwo współistnieje z niewyobrażalnym ubóstwem, a społeczeństwo przechodzi ogromne zmiany. Z jednej strony miasto rozwija się w zawrotnie szybkim tempie, z drugiej – wpływy zyskują obrońcy wiktoriańskiej moralności. W książce pojawia się temat aborcji, i jak to podsumował jeden z naszych klubowiczów: „myślę, że temat aborcji, który pojawia się w książce był aktualny, jest aktualny i nadal będzie aktualny mimo upływu lat. Temat pojawiać się będzie na ustach ludzi dopóki będzie istniała ludzkość”. „Książka porusza temat dyskryminacji kobiet, nieakceptowania przez społeczeństwo tego, że młoda kobieta w dodatku mulatka może być wykształcona, może być chirurgiem, lekarzem”. „Odbywały się procesy przed sądem przeciw lekarkom, które w tamtych czasach informowały kobiety jak dbać o higienę w połogu i w jaki sposób nie zajść zbyt szybko w kolejną ciążę. Takie zachowania były przecież niedopuszczalne ponieważ jednym z podstawowych zadań kobiety było rodzenie dzieci”. Było również coś, co nie podobało się naszym klubowiczom: „książka objętościowo duża, ale nie jest to wada. Nie podobało mi się to, że Donati rozpoczyna bardzo wiele wątków z czego zakończyła zaledwie kilka. Zostawia czytelnika w swoistym zawieszeniu, nie dając mu tego czego tak naprawdę oczekuje, a mianowicie podania winnego przeprowadzanych aborcji, czy dalszych losów Sophie i Kapa. Być może autorka zostawiła sobie furtkę na napisanie kontynuacji”. Obie książki skłaniają do refleksji, do przemyśleń i chwili zadumy. Gorąco polecamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-13 11:01:57przez:
Opublikowano:2021-09-13 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2021-09-13 11:03przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1102

Rejestr zmian

  • [2021-09-13 11:03:20]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2021-09-13 11:02:27]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2021-09-13 11:02:00]Sławomir Rafał Zapalskidodanie zdjęcia
  • [2021-09-13 11:00:50]Sławomir Rafał Zapalskidodanie informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie