Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Miłość, którą można znaleźć wszędzie oraz Dziki Zachód na spotkaniu DKK w Ożarowie

Kolejne, zimowe spotkanie DKK już za nami. 12 lutego członkowie Klubu zebrali się, aby w miłej atmosferze wymienić się wrażeniami i przemyśleniami z przeczytanych lektur. Tym razem skupiliśmy się wokół pozycji Łąka nadziei Lisy Carey oraz Wyspa na Prerii Wojciecha Cejrowskiego.

Dobre książki i kawaŁąka nadziei, to książka napisana przez amerykankę Lisę Carey, zdobywczynię kilku nagród literackich. Opowiada historię Alby, która mimo swoich 25 lat, próbowała targnąć się na życie. Zmęczona leczeniem, ucieka w świat marzeń. Czyta książki, a także pisze cieszące się dużym powodzeniem opowieści dla dzieci. Do tego samego szpitala, w którym przebywa Alba, trafia w stanie narkotycznego odurzenia niewiele starszy od niej Oskar. Nie wierzy ani w siebie, ani w skuteczność odwykowego leczenia w zakładzie zamkniętym. Te dwie istoty o potrzaskanych duszach stopniowo zbliżają się do siebie. Wzajemna fascynacja powoli przeradza się w głębsze uczucie. Mimo, że historia Alby i Oskara jest głównym wątkiem książki, ciekawym wplotem okazują się przeżycia Mary, Indianki z plemienia Abenakisów, opisane na kartach książek, które znajduje Alba podczas pracy w szpitalnej bibliotece. Klubowicze zachwyceni historią dwojga młodych ludzi poruszali również kwestie stosunku Alby do swojego nadopiekuńczego ojca, relacji jakie łączą Oskara z bratem, historii Indian z plemienia Abenakisów oraz szamańskich umiejętności Mary. Uczestnicy dokonali analizy tytułu powieści, z której wynika, że łąka nadziei to miejsce, kawałek skwerku przed szpitalem wlewające w serca Alby i Oskara nadzieję na poprawę dotychczasowego życia, pozwalające na znalezienie oparcia w drugim człowieku i zakochanie. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książkę warto przeczytać, wymaga wrażliwości i potrafi wzruszyć. Mimo tak trudnych tematów jak choroba psychiczna czy narkomania napawa optymizmem.

            Dotychczas pisałem książki o Indianach z Amazonii – było dziko i egzotycznie. Ta jest o kowbojach z Arizony i też będzie dziko i egzotycznie. Tymi słowami rozpoczyna się druga omawiana pozycja Wyspa na Prerii autorstwa Wojciecha Cejrowskiego. Zapowiedź ta, to nie słowa rzucanie na wiatr. Otóż było i dziko i egzotycznie. Wojciech Cejrowski – człowiek o kontrowersyjnych poglądach, antropolog, badacz plemion pierwotnych, autor filmów dokumentalnych Boso przez świat – zabiera czytelników w podróż na południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód. Styl życia panujący na prerii zadziwia nie tylko autora i czytelnika, ale jak się okazuje nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę. Cejrowski w ciekawy, mądry i bardzo wesoły sposób snuje opowieści o prerii i jej mieszkańcach. W społeczności wśród której przebywa poszukuje akceptacji i przyjaźni, jednocześnie, co da się wyczuć jest wprost oczarowany prerią i żyjącymi na niej ludźmi. Książka zawiera wiele humorystycznych sytuacji, ale też momentów trudnych, bo kraina ta jest w dalszym ciągu dzika i wymaga od mieszkańców czujności i zaradności. Autor doświadcza trudnych warunków pogodowych, spotyka dzikie zwierzęta, walczy z wszechobecnym kurzem i zwykłą codziennością.
Z humorem i dystansem opisuje swoje przeżycia czytelnikowi. Klubowiczów oprócz wspaniałych przeżyć autora, historii zarówno tych z przeszłości jak i współczesnych urzekły piękne zdjęcia (choć niestety niepodpisane), język w jakim autor opisał mentalność współczesnych kowbojów i wspaniałe wydanie książki – misteria wykończenia stron, twarda kolorowa okładka. Warto sięgnąć po tę pozycję.

            Lektury lutego okazały się strzałem w dziesiątkę. Pełne wzruszeń, dobrego humoru i wielu emocji wyzwolonych podczas czytania. Są jak najbardziej godne polecenia. Spotkanie dobiegło końca, a następne już za miesiąc 12.03.2018 o godzinie 16.30. Serdecznie zapraszamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-02-15 07:25:00przez:
Opublikowano:2018-02-15 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1548

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie