Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Wiosenne spotkanie DKK w Ożarowie

W miniony poniedziałek 18 marca 2019 r. w godzinach popołudniowych odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wśród wiosennej scenerii członkowie klubu dzielili się swoimi spostrzeżeniami z przeczytanych książek Kocha, lubi, szanuje… oraz Zawołajcie położną.

Kocha, lubi, szanuje… autorstwa kanadyjskiej noblistki Alice Munro to zbiór dziewięciu opowiadań o kobietach. Mimo pozornie banalnego życia, które prowadzą opisywane w nich postacie stoją na rozdrożu i próbują definiować swoje życie przez pryzmat relacji z innymi ludźmi. Wśród naszych DKK-owiczów książka została oceniona jako trudna w odbiorze i ciężka do czytania nie tylko ze względu na tematykę, ale również styl pisania jakim posłużyła się autorka. Wpływ na taką opinię miało również to, że opowiadania są krótkie i może gdyby poszczególne historie zostały opowiedziane szerzej i były ze sobą związane, to byłoby łatwiej je zapamiętać. Jednym słowem nasi klubowicze nie lubią opowiadań tego typu. Pomimo dość surowej oceny zachęcamy innych do próby przeczytania i wyrobienia własnej opinii na temat tej pozycji książkowej.

Książka Zawołajcie położną brytyjskiej pisarki Jennifer Worth to wspomnienia autorki, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. Worth w niesamowity wręcz sposób opowiada nie tylko o różnych przypadkach pacjentek, którym pomogła w przyjściu na świat ich dzieci, ale też o mieszkańcach i pracownikach Domu Nonnata oraz wszystkich osobach, które w tym czasie przekroczyły jego próg. Jedna z naszych DKK-owiczek przy czytaniu zwróciła uwagę na bardzo pozytywny sposób przedstawienia przez pisarkę sióstr zakonnych i sposób ich opiekowania się dziećmi. Całkiem przeciwny niż u Martina Sixsmitha w książce Tajemnica Filomeny, którą mieliśmy przyjemność omawiać na wcześniejszym spotkaniu. Autorka bardzo obrazowo i rzeczowo opisuje warunki socjalne mieszkańców East Endu – to jak wyglądała ich codzienność, z jakimi trudnościami musieli mierzyć się każdego dnia, jak trudno było zapewnić godziwe warunki życia rodzinie w miejscu, które pozbawione było wszelkich udogodnień, które dla nas w dzisiejszych czasach są czymś oczywistym (np. ciepła woda czy ubikacja w domu), a dla tamtych ludzi były istnym luksusem. Poprzez te opisy możemy przenieść się w klimat tamtych miejsc i chociaż na chwilę wczuć się sytuację opisywanych ludzi. Dzięki takim zabiegom książka jest fascynująca i z każdą kolejną stroną wciąga czytelnika coraz bardziej. Zachęcamy do lektury.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-03-21 08:51:37przez:
Opublikowano:2019-03-21 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1584

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie