Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Japonia oczami kobiet

Minął kolejny miesiąc i nadszedł czas spotkania DKK w Ożarowie. W poniedziałkowe popołudnie 20 maja 2019 roku tradycyjnie w bibliotece zebrali się miłośnicy książek. Tym razem wybraliśmy się w orientalną podróż do kraju Kwitnącej Wiśni. Przeniosła nas tam książka „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” autorstwa Karoliny Bednarz.

Karolina Bednarz to młoda reporterka, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Publikowała między innymi w „Dużym Formacie”. Finalistka konkursu o stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2016 roku. Mieszkała i uczyła się w Japonii.

Rozpoczynając dyskusję na temat książki jedna z Klubowiczek zauważyła, że „Japonia kojarzy się z bogactwem, z krainą mlekiem i miodem płynącą, dobrobytem i nieprzeciętnym poziomem życia ludzi. Okazuje się jednak, że życie kobiet w tym kraju nie zgadza się z tym opisem i jest diametralnie inne od stylu europejskiego”. Autorka w książce podejmuje różne ważne problemy społeczne Japonii oraz zmiany społeczno-obyczajowe. Sytuację kobiet japońskich przedstawia posługując się powszechnie stosowaną metaforą kwiatów: „Wyrwane z korzeniami, zamykane w pudełkach, wystawiane na pokaz tylko po to, żeby wylądować chwilę później w koszu. Zapomniane błyskotki, chwilowe miłostki”.

Reportaż napisany jest prosto, czyta się szybko, ale ciężko gdyż jedno zdanie mówi o współczesnej Japonii, następne o powojennej, a następne o przedwojennej. Można się w tym pogubić. „Lepiej było by ułożyć opisywane wydarzenia chronologicznie, aby powstał przekrój przez wieki” – jak zauważyli nasi klubowicze. Autorka ograniczyła się do opisania tylko ciemnej strefy, skupiając się na negatywnym a nawet miejscami krytycznym obrazie Japonii. „W rodzącej się demokratycznej Japonii postanowiono, że o jej kształcie będą decydować mężczyźni…. Kobiety potraktowano na równi z dziećmi. Ich głos się nie liczył.” W książce poruszanych jest wiele ciekawych tematów np. ekologii, podróży, starości, sfery seksualnej, stygmatyzacji, aborcji, bezdomności czy samobójstw, do których wspólnie odnieśliśmy się w dyskusji.

Chociaż reportaże w książce nie przedstawią obrazu Japonii, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Książkę warto przeczytać aby chociaż w jakimś stopniu przez chwilę móc wczuć się sytuację i odczucia Japońskich kobiet, które przez stulecia były niejednokrotnie poniżane. Jedna z naszych Klubowiczek w podsumowaniu stwierdziła, że autorka chciała pokazać, że my żyjemy w Polsce, kraju w którym kobiety traktowane są z czcią i szacunkiem.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-05-27 13:37:35przez:
Opublikowano:2019-05-27 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1366

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie