Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lasocinie 24.09.2019r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 października 2019

24 września spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki aby podzielić się wrażeniami na temat książek: Małe ogniska Celeste Ng i Oczy Marzanny M. Grażyny Jeromin-Gałuszki.

 

Pierwsza, omawiana przez nas lektura zebrała za granicą bardzo pochlebne i przychylne recenzje. Została nominowana do kilku ważnych nagród i wygrała Goodreads Choice Award 2017 w kategorii Fiction. Książka spotkała się jednak z małym zainteresowaniem uczestniczek naszej kawiarenki literackiej, nie wzbudziła ich entuzjazmu i zgodnie stwierdziły, że zachwyty i pozytywne opinie na temat Małych ognisk, jak dla nich, okazały się na wyrost. Dla mnie nieciekawa, „rozwleczona”, za dużo opisów, jakże nużących i bezbarwnych. Ledwo przeczytałam trzy rozdziały, potem już głównie przekartkowałam, nie odnalazłam się w tej powieści, powiedziała pani Dorota.Styl pisarki nie odpowiada mi, a książka jest w zasadzie o niczym. Może dla zwolenników, sympatyków tego typu literatury jest rarytasem ja jednak spodziewałam się czegoś innego i czuję się rozczarowana po jej przeczytaniu, dodała pani Ela.Długo nie mogłam połapać się o czym traktuje książka , jakiego czy jakich tematów dotyczy, o co w niej chodzi. Żeby przekonać się o tym, jaki jest zamysł autorki, musiałam uporać się z połową 400 stronicowej książki. Dla mnie było to nie lada wyzwanie, stwierdziła pani Ewa.

Oczy Marzanny M. Grażyny Jeromin-Gałuszki to kolejna książka omawiana we wrześniowe popołudnie przez klubowiczki. Cztery przyjaciółki, ich losy na przestrzeni dwudziestu lat, tajemnice skrywane przez ten czas, ich wzloty i upadki, niespełnione marzenia, pragnienia, tragiczne wydarzenia z ich życia, skomplikowane, niełatwe relacje międzyludzkie, cztery różne jednakże połączone ze sobą światy - wszystko to można znaleźć na kartach omawianej przez nas powieści. Żadna z bohaterek powieści nie zdobyła, nie wzbudziła jednak wśród naszych pań sympatii, nie przekonała ich do siebie. Lektura dla mało wymagających czytelników, przeciętna, niezapadająca w pamięć. Trzeba jednak przyznać, że z niespodziewanym i nieoczekiwanym zakończeniem. Książka kryje w sobie istotny przekaz: wyglądem, postawą nie wyrazimy tego co oczami, wszak one są zwierciadłem duszy człowieka. Nasze spojrzenie, tak samo jak język ciała zdradza nas wprost wyrażając więcej, niż potrafimy powiedzieć słowami. W zasadzie lekturę czytało się łatwo, płynnie i szybko. Jest w niej tło obyczajowe i wątek kryminalny to książka nie porwała mnie, powiedziała pani Jasia.

Mimo tego, że książka nie przekonała nas do końca stwierdziłyśmy jednak, że jeśli ktoś lubi, preferuje taki typ literatury to losy czterech kobiet warte są poznania. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone będzie powieści Błoto Hillary Jordan. Przyjdź! Przeczytaj! Porozmawiaj! Dołącz do nas!

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-10-02
Data publikacji:2019-10-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:314