Świątecznie na spotkaniu DKK w Ożarowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 grudnia 2019

Świąteczna atmosfera panowała w poniedziałek 16.12.2019 r. na spotkaniu wśród klubowiczów Ożarowskiego DKK. Wśród świątecznych przysmaków przy udekorowanym stole i w nastrojowym kimacie rozmawialiśmy na temat książek Góra Tajget oraz Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji.

Książka o tajemniczo brzmiącym tytule Góra Tajget autorstwa śląskiej pisarki Anny Dziewit-Meller zabiera czytelnika nie tylko do mrocznych zakątków umysłu rodzica, który w dzień i podczas bezsennych nocy niepokoi się o swoje dziecko, ale również, a może przede wszystkim, do czasów, gdy śmierć dzieci była powszechna, mało tego — była uprawomocniona. Tytułowa góra Tajget to właściwie pasmo górskie w Grecji. Nazwę swoją wzięło prawdopodobnie z mitologii greckiej. Najważniejsze wydarzenia opisywane w książce mają miejsce podczas II wojny światowej, na terenach śląska, jak również wiele lat już po wojnie – zgodnie zauważyli nasi klubowicze. Ponadto jednym z głównych bohaterów jest Sebastian, odkąd został ojcem, najbardziej boi się śmierci. Że zapuka do ich drzwi, że załomoce nad ranem i coś mu odbierze. Życie, żonę, dziecko. Te lęki krążą jak czarne ptaki wokół jego głowy i kraczą mu do ucha pieśni żałobne…Fabuła książki składa się kilku opowieści, a współczesność miesza się z historią – tworząc spójną całość. Autorka porusza tematy bardzo trudne i nie boi się używać mocnych słów. Czy polecamy tą prozę? Zdecydowanie tak.

Całkiem inną tematykę porusza w swojej publikacji dziennikarka oraz reporterka Marcelina Szumer-Brysz. Przez trzy lata mieszkała w Turcji, a owocem tego pobytu jest książka pod tytułem Wróżąc z fusów, dzięki temu reportaż jest wiarygodny. Autorka opisuje bardzo obrazowo ostatnie przemiany społeczno-polityczne jak również kulturalne Turcji. Zbiór reportaży dziennikarka rozpoczyna od przedstawienia obecnej sytuacji politycznej, mocno zaostrzonej po nieudanym zamachu stanu, do którego doszło w 2016 roku – według niektórych naszych klubowiczów to mało istotne jeżeli ktoś nie interesuje się polityką. W dalszej części autorka mówi o postępującej coraz bardziej islamizacji kraju. Odkrywa przed czytelnikiem rąbek osobistej historii i opisuje dosyć typowy schemat związku, w którym zakochana Europejka musi się zmierzyć z realiami małżeństwa z mężczyzną wychowanym w islamskiej kulturze. Jednocześnie pokazuje, że w przeciwieństwie do licznych tego typu historii, można takie małżeństwo zakończyć szybkim rozwodem i prawo może stać po stronie kobiety. Całość publikacji Szumer-Brysz kończy rozdział poświęcony tureckim serialom, - co najbardziej spodobało się naszym dkk-owiczkom, które z jednej strony podbiły świat, a z drugiej wywarły silny wpływ na tureckie społeczeństwo. Jest to ciekawy i dosyć zaskakujący akcent. Wróżąc z fusów to zbiór bardzo dobrych, zróżnicowanych tematycznie reportaży, które powinny zaspokoić gusta wszystkich miłośników gatunku – jednym słowem polecamy.

Na przed świątecznym, a zarazem ostatnim spotkaniu w tym roku nie mogło zabraknąć życzeń. Życzymy wszystkim miłośnikom książek w nowym 2020 roku wielu dobrych wyborów literackich.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-18
Data publikacji:2019-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:390