Styczniowe spotkanie DKK w Bibliotece w Glinianach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 stycznia 2020

Pierwsze w tym roku spotkanie DKK odbyło się 23.01.2020 r. Tematem tego spotkania była książka pt. ”Ofiara” Joyce Carol Oates.

Tematyką wielu powieści Joyce Carol Oates są stosunki społeczne w amerykańskim świecie, jego ciemna, niekiedy wręcz patologiczna strona, dlatego tak często w jej książkach pojawia się problematyka uwiedzenia, kazirodztwa,przemocy, uprowadzenia czy gwałtu. „Ofiara” jest taką pozycją, poruszającą dodatkowo problem trudnych, nienawistnych, wręcz rasistowskich relacji między Afroamerykanami a białymi mieszkańcami małej miejscowości koło New Jersey.   Sybilla staje się nie tylko ofiarą przemocy, ale ofiarą własnego strachu, ofiarą tych, którzy na jej tragedii i dramacie chcą się wybić, uzyskać uznanie i miano obrońców czarnoskórych obywateli, których dotyka niesprawiedliwość i pogarda ze strony białych. Nagle ze zwykłej nastolatki staje się symbolem walki o równość klasową i gwiazdą gazet codziennych, choć ona wcale tego nie chce i o to nie zabiega.

Książka pisana jest z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu czytelnik ma możliwość spojrzenia na sytuację, w której znalazła się Sybilla, ich oczami. Równocześnie autorka daje nam możliwość wyrobienia sobie własnego osądu czy zdania na temat zachowania każdego z bohaterów, jego intencji, szczerości i chęci faktycznej pomocy. Bohaterowie "Ofiary" to postaci bardzo wiarygodnie odmalowane, reprezentujące sobą ciekawe charaktery, zachowania, pobudki. Książka, według nas, warta przeczytania. 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-01-30
Data publikacji:2020-01-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:588