Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Narodowe Czytanie w Ożarowie

W tym roku doczekaliśmy się 10. odsłony Narodowego Czytania. Akcję tę zainicjował Prezydent Bronisław Komorowski wraz ze swoją małżonką w 2012 roku. Wówczas czytano Pana Tadeusza. W 2021 roku lekturą Narodowego Czytania jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Oprócz jubileuszu 10-lecia akcji obchodzimy w tym roku jeszcze jedną ważną rocznicę: setną rocznicę śmierci Gabrieli Zapolskiej, która zmarła 21 grudnia 1921 roku. Gabriela Zapolska, to polska aktorka, dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka, krytyczka teatralna i artystyczna. Była przedstawicielką polskiego naturalizmu, wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa; pisała komedie satyryczne, dramaty i powieści. Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Moralność Pani Dulskiej to tragifarsa co znaczy, że łączy ze sobą elementy komedii i tragedii. Składa się z III aktów, w których występują: Aniela Dulska – pani domu, główna bohaterka utworu, jej mąż Felicjan Dulski, ich syn Zbyszko Dulski, który romansuje z Hanką służącą w domu Dulskich. Hesia i Mela Dulskie to córki Anieli i Felicjana, Tadrachowa jest matką chrzestną Hanki, Juliasiewiczowa z Dulskich to radczyni i krewna Dulskiej. W dramacie występuje również Lokatorka. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Jak napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda „Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu zorganizowanym razem z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ożarowie im. Aleksandra Patkowskiego wzięli udział między innymi: Marcin Majcher burmistrz Ożarowa, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Bożena Małecka, Radna Rady Miejskiej w Ożarowie Elżbieta Osial, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie Katarzyna Swacha, nauczyciele wraz z uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie oraz Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej- Curie, seniorzy wraz z kierownikami klubów działającymi na terenie Ożarowa, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie wraz z opiekunem, Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki z Ożarowa i Lasocina, czytelnicy i przyjaciele ożarowskiej biblioteki oraz mieszkańcy Ożarowa. Ponadto lektorzy zostali obdarowani egzemplarzem książki z pamiątkową pieczątką wydarzenia, zaś wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali okolicznościowe magnesy, a także zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-14 13:49:56przez:
Opublikowano:2021-09-14 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2021-09-14 13:51przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1150

Rejestr zmian

  • [2021-09-14 13:51:23]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2021-09-14 13:50:01]Sławomir Rafał Zapalskidodanie zdjęć
  • [2021-09-14 13:48:49]Sławomir Rafał Zapalskidodanie informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie