Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

W Japonii, czyli w domu Rebeccy Otowy i Pokojówka miliardera Marie Benedict na styczniowym spotkaniu DKK w Lasocinie

21 stycznia po raz pierwszy w nowym roku spotkał się nasz salonik literacki. Dyskusja toczyła się wokół dwóch książek: W Japonii, czyli w domu Rebeccy Otowy i Pokojówki miliardera Marie Benedict.

W Japonii, czyli w domu - historia Rebeccy Otowy, która wyszła za mąż za Japończyka, porzuciła rodzinną Kalifornię i zamieszkała na prowincji Kraju Kwitnącej Wiśni. Książka ma bardzo osobisty charakter. Pokazuje życie Amerykanki w kraju samurajów począwszy od  jej czasów studenckich aż do chwili obecnej. Poznajemy koleje losu Rebeccy, sposób myślenia rdzennych Japończyków, ich mentalność oraz obserwujemy metamorfozę kobiety pochodzącej ze świata Zachodu, w konfrontacji z kulturą Dalekiego Wschodu. W książce autorka przybliża tradycje, rytuały i ceremoniały panujące w Krainie Wschodzącego Słońca, traktuje o podejściu Japończyków do ładu, punktualności, porządku oraz wskazuje na ich silne rodzinne więzi oraz związki z naturą. Otowa pokazuje zderzenie tradycji i nowoczesności, jednocześnie analizuje wpływ tego zjawiska na życie współczesnych mieszkańców Japonii, którzy powoli odrzucają już niektóre zwyczaje. Książka okazała się dobrym materiałem do dyskusji a zdania dotyczące lektury były podzielone.

Pokojówka miliardera to powieść łącząca fakty historyczne z fikcją literacką. Opowiada o młodości Andrew Carnegiego, najbogatszego człowieka Ameryki oraz o irlandzkiej imigrantce, która odmieniła jego życie. Młoda, ambitna Clara Celly, przybywa do XIX-wiecznej Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia i dzięki przypadkowi oraz swej przebiegłości, aby ratować swoją rodzinę, zostaje pokojówką w domu jednego z najbogatszych mieszkańców Ameryki tamtych czasów.  Dziewczyna szybko odnajduje  się w nowym środowisku. Jej wiedza i bystrość umysłu sprawiają, że zostaje osobistym doradcą  przemysłowca. Czy kłamstwo jakiego dopuściła się Clara obejmując posadę  pokojówki wyjdzie na jaw? Czy sympatia, która powoli przemienia się w uczucie, między służącą a przyszłym miliarderem ma szansę zaistnieć? Jeśli jesteście Państwo ciekawi jak potoczyły się losy głównych bohaterów powieści zapraszamy do lektury.

Nadmienię, że Clara Kelly jest postacią fikcyjną, a jej obecność w życiu przemysłowca to w całości zamysł autorki zaś Andrew Carnegie to autentyczna osoba, wielki filantrop, który swoim bogactwem podzielił się z innymi(stworzył wiele instytucji istotnych dla kultury, m.in. biblioteki publiczne).

Książkę pozytywnie oceniły wszystkie klubowiczki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-01-31 13:56:50przez:
Opublikowano:2020-01-31 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1828

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.