Dom na Skraju Nocy Catherine Banner oraz Pod powierzchnią Daisy Johnson

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 listopada 2020

W dniu 27.10.2020 r. w Filii bibliotecznej w Lasocinie odbyło się kolejne spotkanie pań należących do Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczki rozmawiały o książkach Dom na Skraju Nocy Catherine Banner oraz Pod powierzchnią Daisy Johnson.

Dom na Skraju Nocy Catherine Banner to ciekawa, ciepła i przyjemna w odbiorze, prawie stuletnia historia kilku pokoleń rodziny Esposito, mieszkających na maleńkiej wyspie Castellamare. Ich losy pokazane są na tle włoskiej kultury, wojen i przekształceń cywilizacyjnych. Autorka zamieściła w książce miejscowe obyczaje, legendy i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. Paniom spodobał się klimat powieści - niewielkie, urokliwe miasteczko, które żyje własnym życiem, tajemnice i sekrety jego mieszkańców, zmiany cywilizacyjne jakie powoli zaczynają zachodzić w tej małej społeczności, specjały włoskiej kuchni... Nad wszystkim zaś czuwa Święta Agata.

Podobała mi się lektura, gdyż zawiera ciekawe wątki. Ponadto autorka podpiera się w książce prawdziwymi faktami co czyni ją jeszcze bardziej interesującą. Mam jedynie zastrzeżenia do tłumacza. Nazwy niektórych włoskich potraw, przetłumaczone są na język polski, jednak obok nich figurują włoskie nazwy dań, które mają odpowiedniki w naszym języku a powinno to być ujednolicone (np. melanzana- bakłażan) – powiedziała p. Ania. Przyjemnie się czytało, dodała p. Basia.

Pod powierzchnią Daisy Johnson - powieść najmłodszej finalistki w historii Nagrody Bookera, nie zebrała pochlebnych opinii czytelników. Oczekiwania były ogromne. Niestety, powiało nudą. Oderwane sceny, chaos, bełkot, brak dialogów, nie rozumiem zamierzeń autorki, odłożyłam bez żalu po przeczytaniu kilkunastu stron – stwierdziła p. Małgosia. Pozostałe panie zgodziły się z jej oceną.

Zachęcamy wszystkich, którzy potrzebują wspólnych rozmów o literaturze do dołączenia do naszego grona.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-11-02
Data publikacji:2020-11-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:1280