Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Amerykański Derwisz Ayada Akhtara i Podróż w stronę czerwieni Sylwi Ziętek na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Lasocinie

We wtorkowe popołudnie, przy filiżance aromatycznej kawy, odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dzisiejszej dyskusji były dwie lektury: Amerykański derwisz autorstwa Akhtar Ayad i Podróż w stronę czerwieni Sylwii Ziętek.

Amerykański Derwisz Ayada Akhtara to powieść o tajemnicach islamu i muzułmańskiej kultury na tle amerykańskiego życia ale także o dojrzewaniu, miłości, poświęceniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Nie jest to łatwa lektura w odbiorze, gdyż nam, wychowanym w odmiennej kulturze i religii, trudno zrozumieć decyzje podejmowane przez bohaterów, a w szczególności przez kobiety, które za zgodą swojego środowiska pozwalają na znęcanie się nad sobą zarówno psychiczne, jak i fizyczne, gdyż zezwala na to Koran. Jest to przerażające i zmusza do głębszych przemyśleń. Po książkę śmiało mogą sięgnąć osoby zainteresowane Bliskim Wschodem i kulturą arabską. Ogólnie lektura podobała się Klubowiczom.

Druga, omawiana przez nas tego dnia lektura to Podróż w stronę czerwieni Sylwi Ziętek. Autorka stworzyła temat swojej książki na osnowie życiorysu niedocenionej, poetki młodopolskiej, Marii primo voto Komornickiej, secundo voto Lemańskiej, vel Piotra Odmieńca Własta. Fascynacja głównej bohaterki Ewy osobą Komornickiej i jej tragiczny życiorys staje się punktem odniesienia dla własnych problemów i powoduje, że kobieta zaczyna poszukiwać swojej drogi życia, własnego „ja”. Chęć napisania scenariusza o życiu Marii sprawia, że po utracie pracy w korporacji, wraz z przyjaciółkami i córką wyrusza w podróż życia do miejsc, w których przebywała zapomniana poetka. Wyprawa ta powoduje, że Ewa odzyskuje swoją kobiecość, wolność, niezależność i poczucie własnej wartości. Lektura ta podzieliła uczestników spotkania, wywołała w naszym gronie wiele kontrowersji, przez co dyskusja była burzliwa i emocjonalna.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-02-24 12:44:57przez:
Opublikowano:2022-02-24 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2022-02-24 12:46przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:667

Rejestr zmian

  • [2022-02-24 12:46:41]Sławomir Rafał Zapalskidodanie informacji
  • [2022-02-24 12:45:00]Sławomir Rafał Zapalskidodanie zdjęć
  • [2022-02-24 12:44:18]Sławomir Rafał Zapalskidodanie informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie