Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

„Czasem musimy stracić wszystko, aby zrozumieć, co jest najważniejsze”

„Czasem musimy stracić wszystko, aby zrozumieć,  co jest najważniejsze”

- Mario Escobar

Życie potrafi przytłoczyć złymi wiadomościami. Słone ścieżki autorstwa Raynor Winn to dodająca otuchy prawdziwa historia pary, która straciła wszystko i wyruszyła w podróż przez wybrzeże Wielkiej Brytanii. Kilka dni po tym, jak Raynor dowiaduje się, że jej mąż jest nieuleczalnie chory, komornik zajmuje ich dom. Stają się bezdomni. Nie mając nic do stracenia, podejmują decyzję, aby przejść Szlakiem Południowo-Zachodniego Wybrzeża. To najdłuższy pieszy szlak turystyczny na Wyspie, o długości 1014 kilometrów.

Na plecach niosą tylko to co niezbędne, żyją na dziko w miejscach, w które rzadko kto się zapuszcza. Wędrówka  ich zmienia. Uczą się od nowa mieć nadzieję. Całość czyta się dobrze. Początek nawet z ekscytacją. Jednak mniej więcej od połowy książki wkrada się monotonia. Wstają – idą – nie mają co jeść – nie mają wody – nie mają pieniędzy - idą – śpią. Jednak jako całość porusza, zaciekawia i daje sporo myślenia. Niesamowite jest to, w jaki sposób kontakt z naturą i wysiłek fizyczny mogą wpłynąć na życie.

Słone ścieżki to powieść drogi. To historia o człowieku. To analiza długoletniego związku ludzi. Dużo tu emocji, ludzkich dramatów, drobnych chwil szczęścia i przyjemności. Niezwykłe przygody nie mają tutaj miejsca, za to są ludzie spotykani na każdym kroku, którzy służą radą, czasem drwią i szydzą, często wyciągają pomocną dłoń. Ale przede wszystkim jest wolność.

Historię jednej z więźniarek postanowił przybliżyć czytelnikom Mario Escobar w swojej przejmującej, opartej na faktach powieści Kołysanka z Auschwitz. Bohaterką, a zarazem narratorką powieści jest Helene Hannemann, autentyczna postać, Niemka która poślubiła Roma. Małżonkowie doczekali się piątki dzieci. Czasy, w jakich przyszło im żyć, nie sprzyjały małżeństwom mieszanym. W atmosferze II wojny światowej cała rodzina zostaje zabrana do Auschwitz Birkenau.

Kołysanka z Auschwitz to niezwykle wzruszająca historia o sile bezgranicznej, gotowej na wszystkie poświęcenia macierzyńskiej miłości. O tym, że matka nigdy nie opuści swoich dzieci, że ostatkiem sił wałczyć będzie o ich dobro, nawet jeśli wiązać się to będzie z poświęceniem własnego komfortu. Helene z uwagi na swoje niemieckie pochodzenie zostaje wyznaczona przez doktora Josefa Mengele na dyrektorkę przedszkola w ramach romskiej części obozu. Istnienie tej oazy na pustyni smutku i głodu wydaje się niedorzecznością, jednak kobiecie udaje się ją stworzyć. Książka Mario Escobara w przejmujący i chwytający za serce sposób opisuje tragedie, jakie w czasie drugiej wojny światowej spotkały ludzi, których kolor skóry i narodowość określone zostały przez nazistów jako gorsze. Autor pokazuje, jaki ogrom krzywd spotkał najsłabszych – dzieci, które przecież w niczym nie zawiniły. Escobar pisze o tym, jak łatwo oprawcy odbierali więźniom obozów człowieczeństwo i z jaką pogardą ich traktowali. Jednocześnie pokazuje, że jedynym sposobem walki z nazistami była nadzieja i zarażanie nią innych współwięźniów.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-23 13:32:14przez:
Opublikowano:2022-03-23 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2022-03-23 13:33przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:782

Rejestr zmian

  • [2022-03-23 13:33:36]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2022-03-23 13:32:43]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2022-03-23 13:32:17]Sławomir Rafał Zapalskidodanie zdjęć
  • [2022-03-23 13:30:34]Sławomir Rafał Zapalskidodanie

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie