Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Afrykańska Biel i Wojenna Czerń

Marcin Kydryński, dziennikarz, producent muzyczny oraz zafascynowany Afryką podróżnik. Autor książki Biel. Notatki z Afryki. Książka, to jego wspomnienia i podsumowanie licznych podróży po krajach Czarnego Lądu. Autor zabiera nas w fascynującą, pouczającą oraz przerażającą podróż. Nasi DKK-owicze, którzy nie doczytali tej pozycji rozpoczęli dyskusję od słów: Dlaczego Biel, skoro mówi się Czarny Ląd?

Oczywiście uczestnicy, którzy przeczytali tę publikację pospieszyli z pomocą i wyjaśniali, a nawet przytaczali cytaty z książki: Biel. Kluczowe słowo dla tej książki. (…) Przede wszystkim jednak to ja byłem biały. Mimo upływu lat wciąż, a może nawet coraz bardziej w tej bieli obcy. Widoczny z daleka, irytująco inny, często odrzucany. Próbowałem mimo to spojrzeć pod powierzchnię. Dostrzec życie samo. Pochylić się nad losem tych, których porzuciły kamery telewizyjne i obiektywy reporterów wielkich agencji, bo spieszno im było na kolejną wojnę.Wielkim atutem jest sporo zamieszczonych w książce fotografii które, ukazują przepiękne pejzaże, kolory, jakich nie znajdziemy w Europie. Prócz krajobrazów i pejzaży widzimy twarze ludzi wyrażające cierpienie, ale i dumę. Dzięki zdjęciom autor próbuje naszkicować to, co widział, czego doświadczył. Jedna z uczestniczek stwierdziła, że: minusem tej książki jest to, że piękne zdjęcia muszą być przepołowione. Narracja autora budzi ciekawość, ale w pewnych momentach widać, że jak to sam powiedział nie jest pisarzem. Moim zdaniem nie ma tego kunsztu, natomiast jest świetnym fotografem. Podziwiam to, że autor potrafi się zachwycać tym kontynentem pomimo brudu i ubóstwa i dostrzega w tym kraju piękno. To moim zdaniem świadczy o jego wrażliwości, odwadze i ciekawości świata. W pamięci naszych klubowiczów pozostał opis podróży Kydryńskiego śladami Stasia i Nel – bohaterów sienkiewiczowskiej książki „W pustyni i w puszczy”. Pozwoliła wrócić do tej lektury szkolnej przeczytanej bardzo dawno temu. Autor przebywał dokładnie w tych samych miejscach, zastanawiając się, jak mogli czuć się bohaterowie powieści. Było to dość fascynujące. Serdecznie polecamy tę książkę każdemu, kto chce ujrzeć zarówno białą jak  i czarną odsłonę Afrykańskiego kontynentu widzianego oczami fotoreportera.

Książek o tematyce wojny jest wiele. Powieść Barbary Wysoczańskiej jest jednak na tyle wyjątkowa, że nasi klubowicze nie umieli oderwać się od lektury. Jedna z klubowiczek powiedziała: na okładce napisane jest „genialna, nigdy jej nie zapomnisz” i ja jej na pewno nigdy nie zapomnę. Narzeczona nazisty opowiada o młodej dziewczynie, Hani Wolińskiej, która przed wybuchem II wojny światowej pracuje jako dama do towarzystwa niemieckiej i dość ekscentrycznej arystokratki – Irene von Richter. Któregoś dnia poznaje jej wnuka – Johanna von Richtera – w którym zakochuje się (z wzajemnością) bez pamięci. Miłość okazuje się być silniejsza od przekonań politycznych i rodzinnych więzów. Johann i Hania wbrew wszystkiemu i wszystkim zaręczają się i żyją miłością. Niestety, wybuch II wojny światowej stawia ich przed trudnymi decyzjami…. W książce pokazana jest miłość międzynarodowa, miłość, która nie zna granic. Ona zakochuje się w Niemcu, rodzina źle ją traktuje, odrzuca. On z kolei ma te same kłopoty. Brak akceptacji ich związku jest namacalny. Podobały mi się fragmenty książki, które mówią o powstaniu NSDAP w Niemczech, o dochodzeniu Hitlera do władzy, czystkach i piętnowaniu Żydów właśnie od tej strony niemieckiej. To piękna historia o miłości, walce, tęsknocie i cierpieniu, poruszająca realizmem toczących się wydarzeń. Jedni mówili: moim zdaniem jest to już gotowy scenariusz filmowy, inni podsumowali: my o wojnie myślimy jako o stratach. O stratach ludzkich, stratach jako zniszczeniach zarówno wsi jak i miast, natomiast tu jest pokazane to, co wojna robi z ludźmi z ich psychiką, z ich rodzinami, jakie podziały i ślepą nienawiść potrafi w ludziach wyzwalać. Polecamy.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-10-03 10:21:16przez:
Opublikowano:2022-10-03 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2022-10-03 10:39przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:685

Rejestr zmian

  • [2022-10-03 10:39:35]Sławomir Rafał Zapalskizmiana informacji
  • [2022-10-03 10:25:48]Sławomir Rafał Zapalskiaktualizacja
  • [2022-10-03 10:21:53]Sławomir Rafał Zapalskiaktualizacja
  • [2022-10-03 10:15:46]Sławomir Rafał Zapalskidodanie informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie