Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Życie to nie bajka czy baśń, ale może być szczęśliwe…?

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Ożarowie omawialiśmy dwie pozycje książkowe.

Pierwszą była powieść Radka Raka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli w 2020 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike. Jest to opowieść o Galicji z przełomu XVII i XIX wieku, losach m.in. parobka Jakóba Szeli oraz właściciela Siedlisk Wiktoryna Bogusza połączona elementami i postaciami baśniowymi Król Węży, widźmy, czarty oraz czary i magia. Zdania na temat książki były bardzo podzielone wśród naszych klubowiczów. Oto kilka z nich:

- W książce irytowały mnie użyte przez autora wulgaryzmy, trochę było ich za dużo.

- Styl, język, postaci oraz legendy wyszły bardzo dobrze to jest na plus. Minusem jest to, że całość nie za bardzo się klei.

- Nietypowy pomysł, zrealizowany w nietuzinkowy sposób, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu! Połączenie fantastyki z wydarzeniami historycznymi bardzo mi się podobało. Czyta się bardzo dobrze.

Może wynotowane cytaty przez naszych klubowiczów zachęcą do sięgnięcia po powieść Raka.

  • Powiadają, że pana od chama różni urodzenie i posiadanie, ale to nie do końca prawda. Różni ich przede wszystkim strach. Być chamem to żyć w lęku jak zając na miedzy, to bać się o poranku dzisiejszego dnia, a wieczorem - jutrzejszego. To nie mieć wiele, ale drżeć przed utratą tego, co się posiada. To chylić głowę przed innymi, mimo że nie są od chama ani mądrzejsi, ani lepsi. Chamstwo - to lęk. Pan jest zaś jastrzębiem na niebie i lwem na pustyni, i niczego nie musi się bać.
  • Poranek to najważniejsza pora dnia, gdy wszystko jest nowe i pełne możliwości, dlatego należy go celebrować dobrym śniadaniem, szczerą modlitwą i życzliwością dla innych.
  • Za najważniejsze rzeczy nie trzeba płacić. Nie płacisz za to, że się urodziłeś, i za to, że umrzesz, też nie zapłacisz. Kochanie jest za darmo, a jeśli nie jest, to szkoda sobie takim kochaniem zawracać głowę. Im co więcej kosztuje, tym mniej jest warte. A wężowe serce warte jest bardzo wiele.

Drugą książką, którą wzięliśmy na nasz warsztat DKK-owski to Winne autorstwa Jarosława Czechowicza. Jest to powieść, w której zamknięto okrutnie dużą dozę smutku, rozczarowań oraz traumatycznych splotów akcji. Cztery bohaterki mierzą się z okrutną przeszłością, która w sposób znaczący i nieustanny rzutuje na ich wybory życiowe. Traumatyczne zdarzenia, opisane przez autora, kształtują osobowość kobiet, które zdają się być tym przygwożdżone. To rany duszy, których nie można wyleczyć, a co najwyżej, jak  pokazuje przykład Anny, zaleczyć. Porażającym jest nadto fakt, iż bohaterki zdają się w swoich winach być paradoksalnie niewinne, ich winy są jedynie wynikiem poniesionych i nieprzepracowanych przeżytych traum, samotności i niezrozumienia. Te zaś budują kolejne, nawarstwiają się tworząc lawinę nieszczęścia, finalnie prowadzą do tragedii. Bardzo dobra proza. Trudne tematy, ale jakże ważne w dzisiejszym życiu. Zdecydowanie polecamy - takie padały głosy wśród klubowiczów.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-23 08:03:36przez:
Opublikowano:2023-02-23 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:561

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie