Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Spotkanie DKK na Pierwszy Dzień Wiosny

Witając wiosnę skupiliśmy się na dyskusji wokół dwóch lektur. Pierwszą była powieści Brit Bennett Moja znikająca połowa, jako drugą omówiliśmy książkę Chłopiec na szczycie góry autorstwa John’a Boyney’a.

Oto opinia na temat książki jednego z naszych klubowiczów: książka prawie w całości poświęcona uprzedzeniom rasowym. Pomimo, że w treści nie ma wyraźnie zaznaczonej głównej bohaterki, bo są właściwie cztery równorzędne, to według mnie i sugeruje to również tytuł książki, najważniejszą jest jedna z bliźniaczek - Stella. Oprócz głównego wątku pojawia się również kilka mało znaczących pobocznych. Ogólnie książka dość dobra, jednak oczekiwałem innego zakończenia. To które nam zafundowała autorka wydaje mi się słabe i nie akcentuje głównego wątku książki. Spodziewałem się na końcu powrotu do przeszłości i dokładniejszego opisu tamtego tragicznego zdarzenia, gdy zginął ojciec bliźniaczek. Tłumaczyłoby to w pełni postępowanie Stelli, która tak bardzo chciała być biała, że uważała bycie czarnoskórą za śmiertelne niebezpieczeństwo. W zamian takiego zakończenia otrzymaliśmy raczej coś miałkiego i trochę odbiegającego od głównego tematu. Uwagi mam również do tekstu, prawdopodobnie wynikające z tłumaczenia. Nie wiem jak obecnie tłumaczy się książki, ale w pewnych momentach wygląda mi to na tłumaczenie przez automat i nie korygowanie błędów przez tłumacza. Ewidentne błędy widać na końcu książki, kiedy to obrączka ślubna zmienia się w pierścionek z diamentem, by zaraz znowu stać się obrączką. Przepraszam tłumacza jeśli w ten sposób zapisała autorka, tylko nie mam wówczas pojęcia w jakim celu. Jest to jedna z bardzo wielu książek dotyczących rasizmu, jednak wydaje mi się ona trochę inna, ze względu na rasizm, który nie jest widoczny na pierwszy rzut okiem, a właściwie objawia się mentalnie. Uważam, że pomimo tak wielu książek na ten temat, ta wnosi jednak jakąś wartość dodaną w tej całej literaturze i po wprowadzeniu kilku poprawek byłaby dużo lepsza”.

Jako drugą omówiliśmy książkę Chłopiec na szczycie góry autorstwa John’a Boyney’a. W tej książce ukazany jest motyw niewinności chłopca, która zderza się z cienką granicą między dobrem a złem. Akcja to przełom lat 30. i 40. Głównym bohaterem jest siedmioletni chłopiec, który po śmierci rodziców zostaje przygarnięty przez swoją ciotkę. Ciotka z kolei jest służącą w austriackim domu, w górach. Właścicielem domu okazuje się być Adolf Hitler dlatego Pierrot musi zmienić imię na niemieckie - Pieter, oraz zapomnieć o swoim dawnym żydowskim przyjacielu, Anszelu. W ciągu kolejnych kilku lat Hitler przyporządkowuje sobie umysł tego młodego człowieka, który z wrażliwego chłopca szybko zmienia się w bezwzględnego wyznawcę faszystowskiej ideologii. Przesłanie tej książki jest jasne - nic nie tłumaczy popełnianego zła.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-03-23 10:32:03przez:
Opublikowano:2023-03-23 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2023-03-23 10:34przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:623

Rejestr zmian

  • [2023-03-23 10:34:10]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2023-03-23 10:33:18]Sławomir Rafał Zapalskiaktualizacja
  • [2023-03-23 10:32:09]Sławomir Rafał Zapalskizmiana
  • [2023-03-23 10:29:57]Sławomir Rafał Zapalskizmiana informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie