Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

22 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt.

22 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt. Święto to nawiązuje swoją datą do ustawy o ochronie zwierząt, przyjętą przez Sejm RP właśnie tego dnia w 1997 roku. 

Ustawa o ochronie zwierząt mówi w pierwszym artykule, że: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”

Pracownikom naszej biblioteki bardzo bliskie jest dobro zwierząt i bardzo chętnie udzielamy potrzebnego wsparcia zwierzakom z naszych terenów. Dlatego też w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Zwierząt została zorganizowana przez bibliotekarzy zbiórka karmy dla podopiecznych Ostrowieckiego Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Animals”. Nasi czytelnicy jak i pracownicy biblioteki w ciągu ostatniego miesiąca mogli przynosić do siedziby biblioteki dary w postaci karmy suchej i mokrej, zabawek, smaczków, kocyków oraz smyczek i innych potrzebnych Stowarzyszeniu rzeczy do codziennej pomocy bezdomnym zwierzakom. Wolontariusze Ostrowieckiego „Animals” działają na terenie naszej gminy już ponad 10 lat. Jak sami o sobie mówią: „Jesteśmy grupą osób skupionych na pomocy zwierzętom potrzebującym. W statucie Stowarzyszenia zawarta jest szeroko pojęta pomoc zwierzętom pokrzywdzonym przez los, zwierzętom bezdomnym.”

Będąc świadomym jak ważna jest edukacja, oraz budowanie postaw empatycznych w stosunku do zwierząt poprosiliśmy wolontariuszkę Stowarzyszenia „Animals” – panią Iwonkę, o przeprowadzenie pogadanki edukacyjnej dla uczniów klasy 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Szylki w Ożarowie. W trakcie spotkania dzieci obejrzały film obrazujący codzienną pracę i zmagania wolontariuszy, dowiedziały się, na czym polega wolontariat, czym jest adopcja oraz dom tymczasowy. Miały okazję również poznać wszystkich obecnych podopiecznych OSPZ „Animals” oraz odbyć bardzo ciekawą rozmowę z panią Iwonkę na temat tego jak należy dbać o zwierzęta, co zrobić w sytuacji, gdy widzimy krzywdę zwierząt oraz jak ważne jest nasze wsparcie dla organizacji, które każdego dnia niosą pomoc potrzebującym zwierzętom na zasadzie wolontariatu i nie są w stanie na dłuższą metę funkcjonować bez naszej pomocy!

Oczywiście największą gwiazdą naszego spotkania był Chester - piesek, obecny podopieczny Stowarzyszenia, który nim został zabezpieczony przez wolontariuszy, błąkał się jakiś czas po ulicach Ostrowcu i okolicy. Dzieci od razu pokochały Chestera! Głaskaniu i merdaniu ogonem nie było końca!

Bardzo gorąco pragniemy podziękować pani Beacie Kryj, pani Teodozji Nogaj oraz uczniom klasy 1b i 2c za udział w zbiórce darów oraz przybycie na spotkanie z wolontariuszką OSPZ „Animals”.

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy tak hojnie wsparli naszą akcję! Dzięki Wam pomaganie zwierzętom w potrzebie jest realne!

Dziękujemy również pani Iwonce oraz Chesterowi za tak wspaniałe spotkanie!

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-05-27 09:28:15przez:
Opublikowano:2024-05-27 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2024-05-27 09:38przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:134

Rejestr zmian

  • [2024-05-27 09:38:11]Sławomir Rafał Zapalskiopis zdjęć
  • [2024-05-27 09:37:43]Sławomir Rafał Zapalskiaktualizacja
  • [2024-05-27 09:35:45]Sławomir Rafał Zapalskidodanie galerii
  • [2024-05-27 09:28:20]Sławomir Rafał Zapalskidodanie
  • [2024-05-27 09:24:06]Sławomir Rafał Zapalskidodanie

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie