Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Prawda bez złudzeń: od łódzkiego pogotowia po afrykańskie wspomnienia

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ożarowie, które odbyło się 29 września 2025 roku w siedzibie biblioteki, miało w sobie coś z rozmowy o cieniu, jaki potrafi rzucić człowiek – zarówno na innych, jak i na własne życie. Tym razem sięgnęliśmy po dwie niezwykłe książki.

Pierwsza z nich – Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu Tomasza Patora – wstrząsnęła uczestnikami spotkania. Autor powraca do głośnej afery z lat dziewięćdziesiątych, w której śmierć pacjentów stawała się źródłem zarobku. W swojej książce nie ucieka od trudnych pytań, obnaża mechanizmy systemu i ludzkiej chciwości. Z drobiazgową skrupulatnością analizuje dokumenty, dociera do świadków, krok po kroku odsłania sieć powiązań i milczących zmów, aż dochodzi do pytania, które brzmi jak oskarżenie: jak mogło dojść do tego, że życie ludzkie stało się mniej warte niż śmierć? To lektura trudna, chwilami bolesna, ale potrzebna – by pamiętać, by nie pozwolić, by zapomnienie przykryło winy i krzywdy.

Druga książka – Rozmowy pod drzewem zapomnienia Alexandry Fuller – przeniosła nas na inny kontynent, w inny krajobraz, lecz również opowiadała o granicach, na jakie natrafia człowiek w próbach zrozumienia drugiego człowieka. Autorka wraca w niej do historii swojej rodziny – rodziców, którzy wybrali życie w Afryce w czasach przemian politycznych i wojen. To opowieść szczera, pozbawiona sentymentalizmu, nasycona czarnym humorem, a przy tym głęboko ludzka. Autorka próbuje zrozumieć wybory, które dla wielu z nas są niepojęte, i mierzy się z pamięcią o bliskich, z ich uporem, pragnieniami i błędami.

Dwie książki, pozornie tak różne, spotkały się w naszej dyskusji w jednym punkcie – w pytaniu o to, jak historia i warunki, w których żyjemy, potrafią wydobyć z ludzi zarówno to, co szlachetne, jak i to, co okrutne. Spotkanie, choć pełne powagi, było także żywą wymianą myśli i uczuć – bo literatura, gdy dotyka prawdy, nie zostawia czytelnika obojętnym.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2025-09-30 15:12:00przez:
Opublikowano:2025-09-30 00:00:00przez: Łukasz Romaniuk
Zmodyfikowano:2025-09-30 15:14przez: Łukasz Romaniuk
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:346

Rejestr zmian

  • [2025-09-30 15:14:36]Łukasz Romaniukdodawanie informacji
  • [2025-09-30 15:14:26]Łukasz Romaniukdodawanie informacji
  • [2025-09-30 15:14:22]Łukasz Romaniukdodawanie informacji
  • [2025-09-30 15:13:11]Łukasz Romaniukdodawanie informacji
  • [2025-09-30 15:05:51]Łukasz Romaniukdodawanie informacji

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie