Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

Ludzie to więcej niż emocje. Mają myśli i powody, by postępować tak, jak postępują

Kwietniowe spotkanie Ożarowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki już za nami. W tym miesiącu razem z naszymi klubowiczami „wybraliśmy się w podróż”, w którą przeniosła nas książka O wschodzie autorstwa Marcina Kydryńskiego. Ponadto rozmawialiśmy na temat eutanazji poruszony w lekturze  Trudne światło przez Tomása Gonzáleza.

O wschodzie to szczera prawda o życiu, które czasem bywa zabawne, a już innym razem tragiczne. Styl pisania autora jest podobny do jego zdjęć, które są wartością dodaną w książce – skupiony na detalu, powolny, nostalgiczny, poetycki (np. zamiast „rano”, pisze „O wschodzie). Książka, choć jest reportażem z podróży, nie opisuje świata i jego wycinków, tylko raczej nastroje oraz przeżycia Marcina Kydryńskiego związane z opisywanymi przez niego miejscami. Dziesiątki jak nie setki interesujących historii, anegdot i ciekawostek oraz cytatów zawartych w publikacji. Warto sięgnąć po tą pozycję – takie zdania przeważały wśród naszych klubowiczów. Dla lubiących podróże oraz dalekie kraje pozycja obowiązkowa – Polecamy !!!

Z kolei Trudne światło to debiut literacki kolumbijskiego pisarza Tomása Gonzáleza na rynku polskim. Powieść jest pisana oszczędnie i fragmentarycznie. Autor wprowadza nas w sceny życia rodziny głównego bohatera Davida, który jest uznanym malarzem. Ponadto poznajemy jego dość idylliczny obraz relacji z żoną i dziećmi, a więc, rzecz oczywista, w kontrze pojawia się wielka tragedia, z którą bohater musi się zmierzyć. Dramat dotyczy eutanazji, której chce się poddać najstarszy syn, temat trudny, ale istotny w dzisiejszym świecie,  w ciekawy sposób opowiedziany przez autora. Co prawda jest to powieść o stracie, ale nie ona jest tu najważniejsza. Najważniejsza jest miłość - uczucie do żony, które zdeterminowało całe życie narratora. Ten cytat najlepiej oddaje nastrój powieści: Trudne to było, ale radość zawsze - albo prawie zawsze - przebija się, wypływa na wierzch jak kawałek drewna w wodzie, niezależnie od głębi przeżytego dramatu. Warto przeczytać.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-04-26 14:03:46przez:
Opublikowano:2023-04-26 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2023-04-26 14:05przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:582

Rejestr zmian

  • [2023-04-26 14:05:06]Sławomir Rafał Zapalskizmiana informacji
  • [2023-04-26 14:04:39]Sławomir Rafał Zapalskizmiana informacji
  • [2023-04-26 14:03:50]Sławomir Rafał Zapalskidokonanie zdjęć
  • [2023-04-26 14:02:30]Sławomir Rafał Zapalskidokonanie