Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Zakochani w świecie. Oman

Z okazji Tygodnia Bibliotek 2023 gościliśmy parę podróżników Joannę Grzymkowską-Podolak i Jarka Podolaka. 16 maja opowiedzieli jak zakochali się w Omanie. Spotkanie zatytułowano: Zakochani w świecie. Oman.

Asia i Jarek są małżeństwem. Sami mówią o sobie małżeństwo operatorsko-dziennikarskie. Ona jest dziennikarką, realizatorką i wydawczynią programów TV, on natomiast operatorem obrazu. Poznali się w telewizji. Dostali od losu tak zwanego „kopa”, który wywrócił ich życie do góry nogami. Podróżowanie stało się dla nich jak powietrze, którym oddychają i nie chcieliby zamienić swoich nierzadko trudnych przeżyć na nic innego.

Jednym z miejsc na świecie, które Asia i Jarek odwiedzili i jak sami mówią do którego chcieliby kiedyś powrócić jest Oman. O Omanie na pierwszy rzut oka wiemy niewiele. Niektórzy kojarzą ten kraj z Azją i Półwyspem Arabskim inni z pięknym Maskatem. Oczywiście oba te skojarzenia są trafne. Jednakże mało kto powiąże Oman z przygodami Sindbada Żeglarza, Sułtanem czy daktylami. Podróżnicy poruszyli wiele ciekawych tematów: opowiadali o miejscach i ludziach. W czasie podróży zwiedzili Maskat w którym znajduje się pałac panującego Sułtana, a także tradycyjny bazar nazywany przez miejscowych „suk”. Spędzili noc na pustyni Sharqiya Sands, spacerowali po Wielkim Kanionie Omanu, widzieli wiele przepięknych wadi - suche formy dolinne występujące na obszarach pustynnych, które w czasie opadów wypełniają się wodą tworząc atrakcje turystyczne dla zwiedzających. Swoje przemyślenia i przeżycia opierali na fotografiach pokazywanych w prezentacji oraz na filmach własnej produkcji. Dzięki temu my jako uczestnicy mogliśmy się poczuć tak, jakbyśmy sami udali się w podróż po Omanie.

Joanna i Jarek opowiadali uczestnikom spotkania o tym, że Oman - kraj wielkości Polski - zamieszkuje zaledwie 5 milionów ludzi. Ludzie ci żyją jednak bogato, są otwarci, gościnni, przesympatyczni i uczynni nie tylko dla turystów, ale i dla siebie nawzajem. Pokazali nam ludzi uśmiechniętych, pełnych życia i życzliwości, opowiedzieli o pysznym jedzeniu (wszędobylskich daktylach) i kawie podawanej na każdym rogu. Oman widziany oczami podróżników z pewnością zachwycił i zaciekawił uczestników spotkania. Świadczą o tym liczne pytania zadawane na sam koniec. Dopytywano o edukację dzieci, o życie kobiet, o religię i bezpieczeństwo. Na koniec spotkania jedna z uczestniczek zapytała czy autorzy już planują kolejną podróż do Omanu. Oni odpowiedzieli, że w Omanie poznali wiele ciekawych osób, studentki, oraz całe rodziny z którymi do tej pory utrzymują kontakt. Bardzo chcieliby wrócić i ten kontakt podtrzymywać.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-05-18 09:04:54przez:
Opublikowano:2023-05-18 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:329

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie