Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Sierpniowe spotkanie Ożarowskiego DKK

Sierpniowe spotkanie Ożarowskiego DKK za nami. Tym razem rozmowy naszych klubowiczów dotyczyły książek Ludmiły Ulickiej Daniel Stein, Tłumacz oraz Nikt nie idzie autorstwa Jakuba Małeckiego.

Głośna powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek rosyjskich Ludmiły Ulickiej złożona jest z listów, nagrań, fragmentów wywiadów oraz pamiętników – przedstawia historię poszczególnych osób, rodzin, samego Daniela, którego poznajemy z urywków. Nie jest to jednak kłopotliwe czy nużące, potęguje tylko ciekawość.  Historia opowiedziana w książce przyciąga, bo jest to autentyczna biografia Żyda, który przeszedłszy przez najbardziej nieprawdopodobne, ale i straszne, „przygody” wojenne, staje się katolickim kapłanem, który w Izraelu stara się stworzyć enklawy ekumeniczne – przede wszystkim zjednoczyć judaizm i chrześcijaństwo. Nasza klubowiczka wybrała cytat z książki, który skłonił ją do głębokiej refleksji. Każde konsekwentne wychowanie religijne zakłada nietolerancję wobec myślących inaczej. Tylko ogólna integracja kulturalna, wyprowadzenie sfery religijnej w obszar życia osobistego, może ukształtować społeczeństwo, w którym wszyscy obywatele mają równe prawa.

Niech każdy sam sprawdzi i oceni czy chce zasiąść do przeczytania tej lektury.

Natomiast w powieści Jakuba Małeckiego odnajdziemy historie ludzi (Marzeny Mazur i jej rodziny oraz Olgi Lipskiej i Igora) rozrzucone jak puzzle, które autor pozwala nam  powoli je składać. Powstaje nostalgiczny obraz dający dużo przemyśleń oraz obraz ludzkiej egzystencji wymuszający na nas przystanie na chwilę by móc dojrzeć ich ulotność, przewrotność czasami i banalność. Ponadto Nikt nie idzie  to również książka o samotności i tęsknocie, o poszukiwaniu swojego miejsca w świeci czyli sensu życia. Czegoś co pozwoliłoby uwierzyć że naprawdę się żyje, choćby krótko ale za to pełną piersią i całym sobą. Książkę czyta się szybko, a przedstawione w niej historie tworzą spójną całość – takie słowa padały najczęściej z ust naszych klubowiczów. Jednym słowem polecamy obie przeczytane książki.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-09-04 07:42:47przez:
Opublikowano:2023-09-04 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Zmodyfikowano:2023-09-04 07:42przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:306

Rejestr zmian

  • [2023-09-04 07:42:53]Sławomir Rafał Zapalskik
  • [2023-09-04 07:41:21]Sławomir Rafał Zapalskik

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie