Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Narodowe czytanie w Ożarowie 2023

W tym roku doczekaliśmy się 12. odsłony Narodowego Czytania. Akcję tę zainicjował Prezydent Bronisław Komorowski wraz ze swoją małżonką w 2012 roku. Wówczas czytano „Pana Tadeusza”. 9 września 2023 spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Jak co roku organizatorami wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Aleksandra Patkowskiego.

 

Słowem wstępu Dyrektor MGOK Marian Sus powitał wszystkich zebranych gości natomiast Dyrektor Biblioteki Jolanta Banach powiedziała kilka słów na temat samej powieści.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887. Po raz pierwszy opublikowano ją w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 

Na rok 2023 przypada 160 rocznica Powstania Styczniowego, a Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tę tematykę. Jak możemy przeczytać w liście Prezydenta Dudy: „autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu”.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. W Bohatyrowiczach gdzie rozgrywa się część akcji „Nad Niemnem” kręcono zdjęcia do filmowej adaptacji z 1939 roku. Niestety kopie zaginęły podczas wojny. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. 

Do odczytywania fragmentów powieści przez uczestników zapraszała bibliotekarka Paulina Gierczak. W międzyczasie przypominała najciekawsze epizody z życia Elizy Orzeszkowej. Dla lektorów został przygotowany mały, słodki poczęstunek, który otrzymali zaraz
po przeczytaniu swojego fragmentu tekstu.

Fragmenty książki Elizy Orzeszkowej czytali:

 1. Aleksandra Rzepka, Oliwia Banasiewicz, Dominika Nowak uczennice z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
 2. Anna Włodek, Ewa Szymczak, Gabriela Lipina - Dyskusyjny Klub Książki
  w Lasocinie
 3. Agnieszka Bednaruk - nauczyciel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
 4. Henryka Kantorek, Marianna Sobaszek, Mikołaj Skultety - Klub Senior Ożarów
 5. Bożena Małecka - nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
 6. Patrycja Medaj, Karolina Borcuch - nauczyciele ze Szkoły Podstawowej
  „u Skłodowskiej” w Ożarowie
 7. Janusz Czuba - nauczyciel w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie
  w Ożarowie
 8. Bartłomiej Rajter - uczeń z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej–Curie w Ożarowie
 9. Katarzyna Zawadzka, Łucja Kiljańska - czytelniczka Biblioteki Publicznej
  w Ożarowie
 10. Marek Soboń, Marianna Czech, Anna Guźniczak - Klub Senior +w Ożarowie
 11. Justyna Wychowaniak, Krzysztof Lech - Środowiskowy Dom Samopomocy
  w Ożarowie
 12. Elżbieta Gronek - kierowniczka Klubu Senior+ w Ożarowie
 13. Elżbieta Sochacka - Dyskusyjny Klub Książki w Ożarowie
 14. Weronika Osial, Małgorzata Staniszewska - absolwentki Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
 15. Tomasz Sobieraj - sekretarz gminy

Gdy odczytano wszystkie przygotowane kwestie Jolanta Banach i Marian Sus zapowiedzieli występ taneczny zespołu Senioritki. Zwrócili też uwagę gości na piękne fotografie przedstawiające kadry z filmu Nad Niemnem oraz okładki różnych wydań tej powieści.

Po przepięknie zatańczonym walcu wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. W trakcie rozmów bibliotekarze zapraszali do wpisywania się do kroniki biblioteki, do skorzystania z pamiątkowej pieczątki, którą można było przybić we własnym egzemplarzu książki. Zaproszonym gościom i lektorom rozdawano okolicznościowe zakładki oraz słodkie krówki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tegorocznym lektorom oraz przybyłym gościom za udział w Narodowym Czytaniu 2023. Już teraz zapraszamy Państwa do udziału w imprezie za rok. Wiemy, że lekturą kolejnej edycji będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-09-14 10:49:52przez:
Opublikowano:2023-09-14 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:339

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie