Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Obchody 75-lecia Biblioteki

Odbyły się 9 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Sali Kameralnej MGOK Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed renowacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, widok budynku przed termomodernizacją

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie

ul. Spacerowa 12, po prawej budynki biblioteki, domu kultury, urzędu z lotu ptaka

Historie opowiedziane przez polskich dziennikarzy, czyli październikowy DKK w Ożarowie

Październikowe spotkanie Ożarowskiego Klubu Książki już za nami. Tym razem pod lupą naszych klubowiczów znalazły się pozycje napisane przez dwóch polskich dziennikarzy: Jacka Hugo-Badera i Roberta Rienta.

W rajskiej dolinie wśród zielska, to wybór 17 tekstów Jacka Hugo-Badera, opublikowanych na łamach „Gazety Wyborczej” między 1993 a 2001 rokiem. Sam autor jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. Zbierając materiały do reportaży, które ukazały się w książce, przemierzył Krym, Syberię, Kirgizję, Kazachstan i Czeczenię. Zbiór rozpoczyna się wywiadem z Michaiłem Kałasznikowem, konstruktorem słynnego karabinku automatycznego AK. Kolejny przedstawia czeczeńskie matki i ich niesamowitą wytrwałość w szukaniu synów biorących udział w wojnie. Bader prowadzi rozmowy z generałami i weteranami wojny w Afganistanie, przedstawia kulisy działania Gazpromu, katastrofę niezatapialnego okrętu Komsomolec i konsekwencje dla ludzkości po próbach wybuchów nuklearnych w Kazachstanie.

Zdaniem klubowiczów reportaże przedstawione W rajskiej dolinie wśród zielska są naładowane emocjami. Często przygnębiające i niezostawiające człowieka obojętnym. Czytając o katastrofie okrętu Komsomolec, o zakazie wzywania pomocy i zbliżania do poszkodowanych, o narkotykach i ogromnej korupcji wśród społeczeństwa dowiadujemy się ile człowiek może znieść, ile przetrwać, aby dostosować się do sytuacji i panującej rzeczywistości. Niektóre Klubowiczki stwierdziły, że książka o tej treści nadaje się bardziej dla mężczyzn, jednak po wspólnym omówieniu reportaży postanowiły jeszcze raz zabrać ze sobą książkę i spróbować wczuć się w rosyjską duszę jej bohaterów.

Robert Rient, autor książki Duchy Jeremiego, jest podobnie jak Bader dziennikarzem i reportażystą. Naprawdę nazywa się Łukasz Zamilski, a za wyżej wymienioną książkę został nominowany w 2018 roku do Nagrody Literackiej „Nike”.

Powieść pisana jest z punktu widzenia nastoletniego chłopca, który mierzy się z chorobą i śmiercią maki oraz trudną historią swojej rodziny. Dziadek chłopca, sybirak teraz choruje na Alzheimera, nieżyjąca babcia, to ocalała z holokaustu Żydówka, ciotka to samotna lesbijka, a nieobecny w życiu chłopca ojciec, to osoba nieczuła.

Jak twierdzą klubowicze, jest to powieść o żałobie przeżywanej przez dziecko i o poszukiwaniu ratunku. Tytułowe duchy przewijające się przez życie babci Jeremiego- Elzy i samego Jeremiego można uznać za natrętne myśli, nierozwiązane problemy, tajemnice rodzinne, wyparte emocje, niepokój i lęk. Te duchy przychodzą i stają się najważniejsze.

Duchy Jeremiego to książka o cierpieniu, która napisana jest tak, że jej odbiorca nie potrafi powstrzymać wzruszenia.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-10-31 07:37:23przez:
Opublikowano:2018-10-31 00:00:00przez: Sławomir Rafał Zapalski
Podmiot udostępniający: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Odwiedziny:1360

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie