Styczniowe spotkanie DKK w Filii Jakubowice

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 lutego 2020

Nasze pierwsze w tym roku spotkanie przebiegło niezwykle pracowicie, bowiem na literacki warsztat wzięliśmy 3 książki: „Ziarno prawdy” Z. Miłoszewskiego, „Barcelona stolica Polski” E. Wysockiej, „Anna Jantar” A. Witko.

,,Barcelona - stolica Polski" to zbiór krótkich impresji, notatek, wrażeń poprzez które autorka chce pokazać wspólne zależności pomiędzy regionem Hiszpanii, a Polską. Sięga aż do XVII wieku, poprzez wojny napoleońskie i XX wiek by odnaleźć genezę. Pokazuje, jak bardzo splątana jest nasza historia i w ilu miejsca mieliśmy punkty wspólne. Opowiada o ludziach mieszkających w Barcelonie, o trudnych wojennych losach, o kulturze, sporcie i religii. Wskazuje ile nas łączy, co jest dla nas wspólne. Jest i o jedzeniu, i o Barcie, o Janie Pawle II, Kantorze, Krystianie Lupie, Mrożku. Jest to zbiór ciekawostek o Katalończykach i Polsce. Czyta się dobrze, można się dowiedzieć dużo, ale powierzchownie. Przez nasze klubowiczki przyjęta została bez większych emocji.

„Anna Jantar” Książka przygotowana jest w formie dialogu z Anną Jantar, rozmowy dotyczącej jej życia, kariery, zainteresowań, jej miłości i tęsknoty, planów i marzeń.  Pozwala poznać ją  jako kobietę inteligentną, otwartą,  pełną ciepła i serdeczności; pozwala odkryć jej drogę rozwoju od początkującej piosenkarki po dojrzałą artystkę, która ginąc w tragicznej katastrofie  była u szczytu sławy. To książka pełna uczuć i emocji, łez wzruszenia i subtelnych żartów.  Napisana jest w formie realnej rozmowy z piosenkarką, i brzmi nieco jak głos z zaświatów. Taka forma nie przypadła do gustu naszym klubowiczkom. Stwierdziły, iż wolą tradycyjnie pisane biografie. Ale mimo to polecamy fanom pani Anny.                                                                                                                                     

„Ziarno prawdy” Z. Miłoszewskiego to druga część serii o prokuratorze Szackim, jeszcze lepsza niż pierwsza. Wciągający kryminał, postać Szackiego rewelacyjna. Podejmuje zawsze delikatny dla nas temat relacji polsko-żydowskch. Doszukałyśmy się w niej bardzo wielu wartych dyskusji wątków. Akcja toczy się w znanym nam wszystkim Sandomierzu, jest też nawiązanie do „Ojca Mateusza” . Znamy wymieniane przez autora miejsca, zabytki, kawiarnie. Jedyne zastrzeżenia mamy do wątków erotycznych. Książka zdecydowanie warta przeczytania. Polecamy innym klubom.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-02-07
Data publikacji:2020-02-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sławomir Rafał Zapalski
Liczba odwiedzin:574